4 Şubat 2016 Perşembe

Akyaka Dayanışması'nın Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Etkinliği

 Akyaka Dayanışması, savaş ve terör nedeni ile yurtlarını terk ederek ülkemizde değişik bölgelere yerleşmiş bulunan ve zor koşullarda yaşamak zorunda olan ailelerle dayanışmak üzere 30-31 Ocak 2016 tarihlerinde bir etkinlik düzenledi. Sığınmacı ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Muğla ve Balıkesir Temsilcilikleri ile koordinasyon sağlanarak  yaklaşık 1 ton portakal, greyfurt ve limon toplanarak Balıkesir Bölgesindeki sığınmacı ailelere gönderildi.

Akyaka, Gökova ve Ataköy’de narenciye bahçesi sahiplerinin ihtiyaç fazlası ürünleri Akyaka Dayanışması gönüllülerinin katılımı ile toplandı. Toplanan ürünler çuvallarla bir nakliye şirketi aracılığı ile SGDD’nin Balıkesir Temsilciliğine gönderildi.  Böylece, toplanamadığı için çürümeye terk edilen ürünlerin değerlendirilerek  ihtiyaç sahipleri ile buluşturulması sağlandı. Gönderilen ürünlerin bölgedeki  dağıtımına Derneğin Balıkesir Temsilciliği tarafından başlandı.  

Dernekten verilen bilgiye göre; çoğunlukla Suriye, Irak ve Afganistan gibi çatışma bölgelerinden kaçarak ülkemize gelen sığınmacı ve göçmenler değişik bölgelerde kurulan kamplarda ya da bağımsız olarak kiraladıkları evlerde barınmaya çalışıyorlar. SGDD Balıkesir Temsilciliği,  ayni katkılarla bu ailelere gıda desteği vermeye çalışıyor. Özellikle kış koşullarının hüküm sürdüğü bugünlerde yetersiz beslenme nedeni ile hastalıkların yaygın olduğu, hatta ölümlerin söz konusu olduğu bildiriliyor.  Akyaka Dayanışması üyeleri, benzer etkinliklerle destek vermeye devam etmek istediklerini belirtiyorlar.

SGDD, temel amacı Türkiye'de yaşayan mülteci ve sığınmacıların karşılaştıkları sorunlara çözümler üretmek, temel ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olmak ve temel hak ve hizmet erişimlerinde destek sağlamak üzere 1995 yılında kurulan, merkezi Ankara’da bulunan bir sivil toplum örgütüdür. Bugün SGDD, 39 ofisiyle 37 ilde şehirde dosya çalışanları, psikologlar, sosyal çalışmacılar, sağlık eğitmenleri ve tercümanlardan oluşan kadrosuyla çalışmalarını sürdürmektedir. SGDD, aynı zamanda Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) Türkiye Ofisi’nin uygulama ortağı, Anna Lindh Euro-Mediterranean Foundation for the Dialogue between Cultures ve UNITED for Intercultural Action üyesidir. Daha fazla bilgi ve destek için:
SGDD Muğla Ofisi : 252 214 02 04
1 yorum: