1 Nisan 2014 Salı

Akyaka Mahallesi Muhtarlık Seçimi

Akyaka muhtarlık seçiminde şu saat itibarı ile henüz kesin sonucu bilmiyoruz. İlk sayım sonucunda yeni muhtar adayı Feridun Özsoy 6 oy farkla, yirmi yıldır muhtarlık yapan ve tekrar aday olan Mehmet Datça'yı geçti. İtiraz sonucunda yapılan yeniden sayımda bu kez Mehmet Datça 1 oy farkla öne geçti. Ancak yoruma açık birçok geçersiz oyun söz konusu olduğu seçimle ilgili olarak Feridun Özsoy'un İlçe Seçim Kurulu'na yaptığı itirazın sonucu merakla bekleniyor.

Gelelim bize. "Ortak Yaşam,  Yavaş Kent" mottosu ile  üçüncü aday olarak seçim yarışına biz de girmiştik. Şeffaflık ve hesap verebilirlik ilkeleri ile çalışan, herkesin karar alma süreçlerine katılabildiği bir Akyaka Meclisi oluşturmayı öngördüğümüz seçimde ne yazık ki yeterli desteği bulamadık. Biraz geç katıldığımız seçim sürecinde kapı kapı dolaşarak elimizden geldiğince çok sayıda Akyakalı ile görüştük ve düşüncelerimizi anlattık. Yaptığımız görüşmelerde farklı yönetim anlayışımızın büyük oranda kabul görmesine sevindik. Ancak iş oy kullanmaya geldiğinde ne yazık ki geleneksel yaklaşım ağır bastı. Adayların öngördüğü yönetim anlayışından ziyade akrabalık, ahbaplık, yerellik, cinsiyet, siyasi parti aidiyeti, ayrıcalık beklentileri ön plandaydı.  “Sandık demokrasi”sinin marazlarını bir kez daha yaşadık. Bundan dolayı elbette kimseyi kişisel olarak suçlamaya hakkımız yok, temsili demokrasinin gözü çıksın.

Her ne kadar  “sandıktan çıkamasak da” seçim sürecinde yaptığımız çalışmanın Akyakalılar'da bir karşılığının olduğunu düşünüyoruz. Bu anlamda Akyaka Meclisini oluşturma mücadelemizi sürdüreceğiz. Henüz belli olmayan yeni muhtarlık yönetimini şimdiden tebrik ediyoruz. Mücadelemizi onların da dikkate alacaklarını ve destekleyeceklerini umuyoruz. Doğrudan demokratik bir “mahalle” yönetimini birlikte oluşturabiliriz. Ula Belediyesi ve Muğla Büyükşehir yönetiminde sesimizi daha güçlü duyurabiliriz. 

Kamusal yaşamda daha fazla tüketme hırsı ile doğamızı, ortak yaşam alanlarımızı, varoluşumuzun anlamını tüketiyoruz. Ortak değerlerimizi koruyarak, birbirimizin varoluşuna saygı duyarak birlikte yaşadığımız bir kent kültürü oluşturmak ve Akyaka’nın ünvanına yakışır şekilde yaşam kalitesi yüksek bir “yavaş kent” olması için mücadelemize devam edeceğiz.

Mücadelemize gönül veren herkese teşekkür ediyor ve destek vermeye devam etmelerini diliyoruz. 


Serdar Denktaş

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme