30 Kasım 2019 Cumartesi

Çıtlık Göleti inşaatından ne canlıya ne ölüye huzur yok...

Ula’nın Çıtlık Mahallesinde yaklaşık iki yıl önce başlatılan Sulama Göleti inşaatı nedeni ile su tutma havzası içinde yer aldığı düşünülen büyük bir orman alanı ağaçlar kesilerek yok edildi. Bu gölete neden ihtiyaç duyuldu, hangi tarlaların sulanmasına hizmet edecekti bilinmez. En azından biz bilmiyoruz, zira kamuoyu ile hiçbir bilgi paylaşılmadı. 


Çıtlık Sulama Göleti inşaat alanı

Sahanın inşaat başlamadan önceki görünümü
DSİ tarafından proje 2016 yılında hızlıca tamamlanıp ihaleye çıkıldı ve 17 Mayıs 2018 tarihinde bizzat Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından temeli atıldı. Projenin 400 günde tamamlanması planlanmıştı. Bugün proje süresi çoktan bitmiş olmasına karşın on binlerce ağacın kesilmesi ve şantiye binaları dışında projeye dair göze çarpan hiçbir iz yok. Öyle ki, suyun en bol olması gereken  dönemde olmamıza rağmen gölete su sağlayacak dereden dahi su akmıyor.  Şantiye sahasına giriş kapatılmış, şantiye binaları boş, in cin top oynuyor. Geriye yalnızca kesilmiş orman sahasının yürekleri sızlatan ürkütücü görüntüsü kalmış.

Muğla-Dalaman yolundan yaklaşık iki km içeride yer alan gölet sahası gözden uzak olduğu için dikkati çekmiyor. Ancak yakınına gidildiğinde ve de uydu fotoğraflarından alanın eski ve yeni hali karşılaştırılınca durumun vahameti ortaya çıkıyor. İki yıl öncesine kadar var olan o sağlıklı orman eko-sisteminin yerinde şimdi bir krateri andıran çok büyük bir boşluk var.

Öylesine sınır tanımaz bir ağaç katliamı yapılmış ki, orman sahası içinde yer alan Melmin Deresi Mezarlığı da bundan nasibini almış. Mezarlıklar ağacın, yeşilin bol olduğu mekanlardır. Yaşam yolculuğunun sonuna gelenlerin bu son durakta huzur içinde yatmaları için özen gösterilir. Bu yüzden mezarlıklar yeşillendirilir, ağaçlar dikilir. Çünkü doğanın yeşil örtüsü hem canlılara hem ölülere huzur verir. Bir çok farklı inanışta bu böyledir.  Müslümanlıkta da mezarlıklara dikilen ağaçların ölünün ruhundaki azabı hafifleteceğine inanılır.

Melmin Deresi Mezarlığı
Mezarlığın ağaçlar kesilmeden önceki durumu
Melmin Deresi Mezarlığı'nda bir zamanlar ağaçların altında yatan mezarlar çıplak kalmış. Kesilen ağaçların köklerini hala görmek mümkün. Asırlarca ölülere yoldaşlık eden o ulu ağaçlar yok artık.Ölüler de kendilerine gölge olan, hışırtıları ile huzur buldukları canlı yoldaşlarını yitirmişler. O ağaçları kesmek için günlerce çalıştırılan motorlu testerelerin sesini duymak da kim bilir nasıl bir azaptı. Bu mezarlık artık yalnızca insanların değil, ağaçların da mezarlığı..Hepsinin ruhları şad olsun. Bu azabı onlara yaşatanlara ise söyleyecek sözümüz yok.


Ağaçların kesildiği Melmin Deresi Mezarlığı
Serdar Denktaş
Muğla Çevre Platformu - Gökova Meclisi


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder